İÇLİ KÖFTE (KİTEL)

 

İÇLİ KÖFTE (KİTEL)


İçli köfte çoğu kişinin sevdiği bir lezzettir eminim. Benim yaptığıma kitel deniyor daha çok diğer içli köfteden farklı olarak dış hamurunda et yok. Biz haşlanmış olanının lezzetini daha çok seviyoruz daha hafif oluyor kızartmaya göre. Biraz yapması zaman alan ama lezzetine doyulmayan bir tarif içli köfte. Benim aşağıda verdiğim ölçülerden takriben 65-70 adet içli köfte çıkıyor. Ben genelde çok yapıp buzlukta muhafaza ediyorum. Hem böylece çok büyük rahatlık oluyor.

Ayrıca ben bu tarifimi P.D.Ç.S.E. 62'ye ev sahipliği yapan sevgili arkadaşım http://cafemis.com'a gönderiyorum. Bol tarifli güzel bir etkinlik olur inşallah kolaylıklar diliyorum kendisine ve tarife geçiyorum hemen

Malzemeler

iç harcı için

1,5 kg kıyma

7-8 adet kuru soğan (1 kilo kadar)

1,5 paket katı yağ

Yarım demet maydanoz

1-2 yemek kaşığı biber salçası

Karabiber

Pulbiber

Tuz

Dış hamurun harcı için

1 kilo içli köftelik ince bulgur

400 gr irmik

2 yumurta

4-5 yemek kaşığı un

2-3 yemek kaşığı biber salçası

Tuz

Karabiber

2 çay kaşığı kadar kimyon

Islatmak ve yoğurmak için su

Yapılışı

iç harcı

Kıyma bir tavaya alınır yağsız olarak iyice suyunu çekene kadar kavrulur.

Soğanlar yemeklik doğranır 1 paket margarin ile beraber iyice kavurulur. Kavrulan soğanın içine biber salçası, tuzu, karabiber ve pulbiberde eklenip kalan yarım paket yağ ile beraber kıymanın içine karıştırılıp beraber biraz daha kavurulur. Maydanozlar ince ince kıyılır harca eklenip ocağın altı kapatılır soğumaya bırakılır.

Dış hamuru

İnce bulgur kısırlık bulgur ıslatılır gibi az kaynamış su ile ıslatılır suyunu çekmesi için beklenir.

Suyunu çekip hafif şişen bulgurun içine irmik eklenip elimizle ılık su serperek yoğurulur. Biber salçası eklenir az suyla gene yoğurulur. Yumurtalar, tuz, karabiber ve kimyon eklenerek hamur kıvam alana sakız gibi olana kadar iyice yoğurulur. En son un eklenip yoğurulur hamurun kıvamı ayarlanır.

Cevizden büyük parçalar koparılarak top yapılır işaret parmağımızla ortasından yanlara bastırılarak köftelerimiz açılıp iç harçtan konarak ağzı kapatılır. Elimizi hep ıslatarak açmalıyız yoksa hamur yapışır. Hazırlanan içli köfteler arzuya göre kaynamış tuzlu limonlu bol suda haşlanarak Ya da bol yağda kızartılarak servis yapılır. Biz kızartmadan çok haşlanmış olanını tercih ediyoruz. Üzerinede yağda yakılmış pul biber döküp servis yapıyoruz.

AFİYET OLSUN!!!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !